Close

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Özellikleri

Adaçayı geleneksel tıpta ağrı, ishal, soğuk algınlığı, sindirim ve ruhsal sorunların tedavisinde binlerce yıldır kullanılan şifa kaynağı bir bitkidir. Asabiyet ve sıcak basması gibi menopoz belirtilerini ve aşırı terlemeyi önleyebilir. Kolesterolü düşürücü ve dengeleyici, kan şekeri seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Adaçayı barındırdığı bol miktarda antioksidan bileşikler ile özellikle Alzheimer’a karşı koruyucudur ve beyin sağlıklı çalışması için faydalıdır. Anti-bakteriyel ve iltihap giderici özelliği sayesinde ağız, diş ve üst solunum yolu sağlığı için faydalıdır. Adaçayı bitkisi bağışıklık sistemini güçlendirici polifenoller içerir ve özellikle bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçerdiği k vitamini ile kemik sağlığı üzerine de etkilidir. Yaprakları çay olarak tüketilebildiği gibi baharat olarak ya da ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

Adaçayı neler içerir

Adaçayı bitkisi k, b6, c, e, a, b3, b9 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineralleri de içerir. Kalori, protein, yağ ve lif açısından fakirdir. Rosmanirik, kafeik, klorojenik, elagik asit başta ve yoğun olmak üzere 160’ın üzerinde polifenol içerir. Ayrıca apigenin, luteolin ve diosmetin gibi flavonoidler de içermektedir.

Regl dönemi ve adaçayı

Adaçayı östrojen benzeri özelliklere sahip bileşikler içermektedir. Özellikle belli yaşın üzerindeki kadınlarda menopoz sırasında östrojen eksikliğine bağlı oluşan hormonal dengesizlikler sonucu gelişen sıcak basmaları, aşırı terleme ve sinirliliği önlemede yardımcı olmaktadır. Yine bu östrojenik etkisinden dolayı adet düzensizlikleri, Dismenore (ağrılı adet dönemleri), amenore (adetten kesilme) gibi sorunların bertaraf edilmesinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Adaçayının sindirim üzerine etkileri

Adaçayı yaprakları ve özü gaz giderici olarak bağırsak hareketlerini yatıştırmak ve hazımsızlık belirtilerini azaltmak için kullanılabilir. İçerdiği osmarinik asit mide ve bağırsak spazmlarını önleyerek gastrit ve ishal oluşumunu engelleyebilir. Antibakteriyel ve iltahap dağıtıcı etkisi sayesinde bağırsaklarda meydana gelebilecek iltihaplanma, enfeksiyon ve abdominal kolik (iç organlarda kas spazmına bağlı ortaya çıkan ağrı) tedavisinde faydalıdır.

Adaçayı ve kolesterol

Adaçayının hiperlipidemik hastalarda (kandaki yağ miktarında artışla karakterize bir hastalık)düzenli(günde 2 kez çay olarak) ve uzun süreli (2-3 hafta) kullanımı kötü kolesterolün(LDL) oluşmasını engelleyerek iyi kolesterol(HDL) seviyelerini yükseltir ve total kolesterolde iyileştirici etkiye sahiptir. Tip 2 diyabet hastalarda anti-hiperglisemik (kandaki yüksek şeker düzeyini indirme) etkisi amacıyla kullanılmaktadır.

Şeker hastalığı(diyabet) ve adaçayı

İçerdiği kimyasallar sayesinde glikoz salınımını düzenleyerek kan şekeri dalgalanmalarını önler ve tip 2 diyabetin oluşmasının önüne geçebilir. Ada çayı özleri kandaki serbest yağ asitlerinin fazlalığını temizlemeye yardımcı olarak insülin duyarlılığını artırabilir.

Kanser düşmanı adaçayı

Yapılan araştırmalarda adaçayı içmenin kolon kanserinin başlangıç evrelerini baskılayabildiği görülmüştür. İçerdiği karnosol, kuersetin ve rosmarinik asit gibi güçlü antioksidanlar kanser hücrelerinin büyümesini baskılar ve özellikle ağız, karaciğer, serviks, meme, böbrek ve cilt kanserlerine karşı etkili olabilir.

İltahap söktürücü adaçayı

Antimikrobiyal etkisi sayesinde boğaz enfeksiyonları, diş apseleri, enfekte diş etleri ve ağız ülserlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Dişleri beyazlatıcı etkisi sebebiyle birçok diş macunun içeriğinde bulunmaktadır. Demlenmiş adaçayı ile günde 4-5 kez gargara yapmak boğaz ağrısı ve farenjit, larenjit, diş eti kanaması aft ve stomatite (ağız içi iltihabı) iyi gelir. Her gargaradan sonra 1 saat boyunca herhangi bir şey yenip içilmemelidir. Diş boşluğuna sebep olan bakterileri(streptococcus mutans )engelleyici etkiye sahiptir.

Ada çayında bulunan güçlü anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkiye sahip luteolin ve rosmarinik ve ursolik asit gibi bileşikler artrit, gut, bronşit ve astıma karşı etkilidir. Luteolin özellikle iltihaplanmaya yol açan enzimleri baskılar. Benzer şekilde iltihaplı romatizmaya karşıda etkili olabilir. Solunum ve gastrointestinal kanal iltihaplanmalarına karşı adaçayı yapraklarının çiğnenmesi iyi gelebilir.

Kimler adaçayı tüketemez

Faydası saymakla bitmeyen adaçayının bazı durumlarda kullanımı yan etkilere yol açabilir.

  • Östrojenik etkili olması nedeniyle hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
  • Östrojenin sütünün salgılanmasını azaltıcı etkisi olduğundan emziren kadınlar kullanmamalıdır.
  • 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Fazla tüketildiğinde bazen kan basıncını yükseltebilir. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir.
  • Hipoglisemi (düşük kan şekeri) hastaları adaçayını dikkatli tüketmelidir.
  • Yüksek ya da düşük tansiyon rahatsızlığı olanlar günde 1 fincandan fazla adaçayı tüketmemelidir.
  • Thujone içen adaçayı türleri, yüksek miktarda tüketilirse karaciğer ve sinir sistemine zarar verir. Bu nedenle uzman desteği alınması gerekmektedir.
  • Ameliyat öncesinde ve sonrasında kullanımı önerilmemektedir.
  • Diyabet, yatıştırıcı-sakinleştirici, nöbet önleyici ve alzheimer ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?