Close

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayının faydası Nelerdir?

Ihlamur çayı geleneksel olarak sakinleştirici ve ateş düşürücü etkisinden faydalanmak amacıyla kullanılır. Özellikle limon ve balla birlikte içilen bu çay havaların soğumasıyla beraber, soğuk algınlığı, grip, öksürük, nezle gibi hastalıklara karşı metabolizmayı güçlendirerek vücut direncini arttırır.  Güçlü bir balgam söktürücü, nefes açıcı etkiye sahiptir. İltihap giderici özelliği ıhlamurun çiçeklerinde bulunan faydalı antioksidanlardan kaynaklanır;  solunum yolları rahatsızlıkları başta olmak üzere, kalp damar sağlığı ve kanser için etkili olabilir. Hipertansiyona iyi gelir. Ayrıca spazm önleyici etkiye sahiptir. Kadınlarda adet(regl) ağrılarına, bağırsak ve mide bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Kısa süreli demleme ile ortaya çıkan sakinleştirici etkisi açısından çocuklar ve hatta bebekler için tüketimi uygun nadir bitkilerdendir. Cilt, göz, saç sağlığı ve temizliği için tonik olarak veya buhar banyosu şeklinde kullanılır.

Ihlamur nedir?

Ağaç formunda ıhlamurgiller (tiliaceae) familyasından bir bitkidir.  Kuzey yarımkürenin ılıman iklimlerinde yetişir. 1000 yıla kadar yaşayabilir ve ıhlamur ağaçları 30 metreye kadar büyüyebilir. 80 ayrı türü bulunan ıhlamur ağacından sadece küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru (Tilia cordata) ve büyük yapraklı yaz ıhlamuru (Tilia platyphyllos) tıbbi fayda için kullanılabilir. Ağacın çiçek, yaprak ve kabuğundan bitki çayı yapılır. Ancak en değerli kısmı çiçeklerdir, hassas, sarımsı beyaz ve hoş kokuludur. Yaprakları belirgin bir kalp şeklindedir. Krem renkli, tatlı, yumuşak, yuvarlak meyveleri vardır. Ihlamur ağacı kabuğu gri, yumuşak ve liflidir. Genellikle çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen ıhlamurun uygun hasat zamanı haziran ve temmuz aylarıdır. Ülkemizde özellikle büyük yapraklı ıhlamur Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişir.

Ihlamur neler içerir?

Ihlamur a, b6, c ve p vitaminleri ile kalsiyum, demir, manganez gibi minerallerini içerir. Tanen, protein, müsilaj ve glukoz da içermektedir. Faydalı etkileri içerdiği kemferol, kuersetin, saponin, hesperidin gibi antioksidan maddelerden kaynaklanır

Ihlamur hangi hastalıklarda kullanılır?

Ihlamur çayında bulunan Antienflamatuar(iltihap giderici) antioksidanlar solunum yolu iltihapları, kas ağrıları ve spazmları, eklem ve baş ağrıları (migren dâhil), artrit, gut ve zayıf kan dolaşımının neden olduğu yaralar dâhil olmak üzere çeşitli iltihaplanma durumlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ağrılı adet yaşayan kadınlara, sakinleştirici etkisi sayesinde ruh halindeki dalgalanmaları da önleyerek faydalı olabilir. Şişkinlik, kabızlık, ishal, gaz, kramp gibi sorunlara spazm giderici özelliği sayesinde iyi gelebilir. Bulunması zorda olsa ıhlamur ağacından yapılan odun kömürü ülseratif kolit ve irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarının tedavisine destek olur.

Ihlamur çayı boğazda veya ağızdaki enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olan müsilaj adı verilen yapışkan bir madde içerir, müsilaj öksürük, boğaz ağrısı, mukus üretimi gibi gribal semptomlarla mücadele etmenize yardımcı olabilir. Ihlamur çayı, burun tıkanıklığını açar, grip ya da soğuk algınlığı ateş ile seyrediyorsa terlemeyi teşvik eder ve vücut sıcaklığını düşürür. Ayrıca ıhlamurun balgam söktürücü etkisi de unutulmamalıdır. Vücutta enfeksiyonlara neden olan zararlı toksinlerin atılımına yardımcı olur.

Ihlamur sakinleştirir.

Ihlamur çayının herkesçe en çok bilinen özelliği sakinleştirici ve dinlendirici olmasıdır. Uyku bozukluklarına iyi gelir, sinirleri yatıştırır. Stres ve kaygıyı azaltır. Anksiyete veya depresyon sorunu olanların yatmadan önce 1 bardak ıhlamur çayı içmesi kendisini daha iyi hissetmesini ve rahat uyumasını sağlayabilir. Eğer tespit edilmiş bir alerjisi yoksa özellikle hiperaktif çocuklarda ve 6 aylıktan büyük bebeklerde güvenle kullanılabilir.

Ihlamur çayının zararlı ve yan etkileri;

  • Kalp hastalığı geçmişi veya riski olanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Uzun süreli ve yoğun tüketimi kardiyotoksik etki yaratabilir.
  • Lityum kullanan kişiler mutlaka hekimine danışarak tüketmelidir.
  • Hafif alerjik reaksiyon oluşturma riski bulundurmaktadır.
  • Hamilelere ve emziren kadınlara tavsiye edilmez.
  • Anemisi olan kişiler kullanmamalıdır.
  • İlaç etken maddeleri ile etkileşim gösterebileceği için, devamlı kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka hekiminize danışın.
  • Yemekten hemen sonra tüketilmesi hazmı güçleştirir.
  • Fazla tüketimde ya da duyarlı kişilerde uyuşukluk yapabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?