Close

Karabaş Otu – Turkuaz Çayı Nedir?

Karabaş Otu – Turkuaz Çayı Nedir?

Turkuaz Çay Nedir ?

Çiçeklenme dönemindeki karabaş otlarının toplanarak az nemli gölge bir yerde kurutulmasıyla elde edilmektedir.

Karabaş otu çayı

Karabaş otu, geleneksel tıpta yüzyıllardır şifasından faydalanılan bir bitkidir. Lavanta bitki ailesine aittir. Demlendikten sonra verdiği renkten dolayı mavi çay veya turkuaz çay olarak bilinir. Latince adı Lavandula stoechas’tir. Karabaş otu, Osmanlı döneminde kolera ile mücadelede kullanılmış, hatta bu amaçla dönemin padişahı bir ferman çıkarmıştır. 1. Dünya savaşında ise yaraları iyileştirmek ve yara dezenfektanı olarak kullanılmıştır. Karabaş otunun fiziksel ve zihinsel olarak pek çok faydası vardır. Depresyon tedavisine olumlu etki eder sinirleri yatıştırır. Yeterli bilimsel araştırma olmasa da hafıza ve damar sağlığına faydalı olduğu söylenmektedir. Bu nedenle hekime danışmadan kullanmak doğru değildir.

Karabaş otunun içeriği

Fars-Arap geleneksel tıbbında Lavandula, ‘ustukhuddus’ olarak isimlendirilir ve çoğu hastalığın tedavisinde kullanılır. Karabaş otunun özü, antifungal, anti bakteriyel ve antioksidan etkilere sahiptir.

Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olmakla birlikte bu şifalı bitki, ideal bir kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Kalorisi düşük olan bir bitkidir. İçerdiği vitamin ve minerallere ilave olarak uçucu yağlar(kâfur, triterpenik asit, myrthenol, pinokarvil asetat vb.) Glikozit, steorid ve terpin, içermektedir.

Karabaş bitkisinin zayıflatma etkisi

Bağırsak ve sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden ötürü, dolaylı da olsa kişinin zayıflamasına ve formda kalmasına da yardımcı olur. Ancak karabaş otunu zayıflama amacıyla kullanımı önerilmese de eğer kullanacaksanız, doz aşımına kaçmamalı ve bu çayı her gün tüketmemelisiniz.

Karabaş hangi hastalıklara iyi gelir

Antirhinits olarak, burun nazal membran enfeksiyonlara karşı korur. Ses tellerinde enfeksiyon oluşumunu önleyici antilarenjitik özelliğe sahiptir. Karabaş bitkisinde yirminin üzerinde enfeksiyon oluşumunu engelleyen etken madde bulunur. İçerdiği caryophyllene isimli madde özellikle streptokok ve stafilokok bakterilerine karşı oldukça etkilidir.

Karabaş otu zehir midir?

Karabaş çayı tüketirken son derece dikkatli davranmanız, sağlığınız açısından önemlidir. Bazı kaynaklara göre karabaş otu, günde maksimum 1 bardak tüketilmelidir. Bazı kaynaklara göre de en fazla 15 gün tüketildikten sonra 15 gün tüketime ara verilmelidir. Günlük alınması gereken miktar, 3-6 gramdır. Bu miktar, kesinlikle 6 gramı aşmamalıdır.

  • Diğer lavanta yağlarında olduğu gibi karabaş otu yağı da narkotik bir zehirdir.
  • Aşırı tüketim karın ağrısına yol açabilir.
  • Diüretik(idrar söktürücü, ödem dağıtıcı) ve tansiyonu düşüren ilaçlarla etkileşime girebileceği için birlikte tüketimi sakıncalıdır.
  • Yine bu etkisinden dolayı uzun süreli kullanımı, karaciğer ve böbrek sorunlarına neden olabilir.
  • Aşırı kullanımı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?