Close

Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayı

Limon kokulu sakinleştirici özelliği ile bilinen şifalı bir bitkidir. Binlerce yıldır özellikle ruhsal ve psikolojik sorunların yatıştırılması ve giderilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca öğrenme yetisi ve hafıza üzerine de olumlu etkisi bulunmaktadır. Özellikle lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere konsantrasyon için önerilmektedir. Yaşlıların hastalığı olarak kabul edilen demans (bunama) ve Alzheimer hastalığı ile depresyon rahatsızlıklarına karşı olumlu etkileri olduğuna dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Sakinleştirici etkisinden dolayı uykusuzluk, endişe, migren gibi sağlık problemi olanlar ile diyabet hastaları ve yoğun adet sancısı çekenler içinde önerilmektedir. Soğuk algınlığı içinde faydalı olan melisa bitkisinin çayını hazırlamak ise son derece kolaydır.

Melisa otu(oğul otu) nedir?

Melisa otu, antioksidan, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip akdenize özgü nanegiller ailesinden şifalı bir bitkidir. Ülkemizin batı bölgelerinde yaygın olarak yetişen melisa, ilk çağlardan beri arıları hastalıklardan koruduğu ve arıcılar tarafından arıların oğul çıkarmaları için kovanların arkasına konulduğundan oğul otu olarak da bilinir. Alternatif tıpta taze, kurutulmuş ve yağ formlarında sıkça kullanılır.

Melisa çayının içeriği nedir

Melisa otu, a, c ve folik asit(b) gibi vitaminler ile potasyum, kalsiyum, demir, çinko gibi mineraller, lif ve tanen açısından zengindir. Ayrıca flavonoidler (insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten bitkisel besin maddeleri) bakımından zengindir.

Melisa çayı nerelerde kullanılır?

Melisa otunun stres belirtilerini yatıştırarak, rahatlamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. 2004 yılında yapılan bir çalışmada, melisa otunun laboratuvar kaynaklı psikolojik stresin olumsuz duygu durum etkilerini azalttığı bulunmuştur. Melisa otu kullanan katılımcılar, dinginlik hislerinin arttığını ve uyanıklık durumunda azalma olduğunu belirtmişlerdir.

Son yıllarda kadınlarda görülen cinsel isteksizlik sorunu üzerine yapılan pek çok bilimsel araştırma, melisa otunun özellikle bu durumun tedavisinde çok etkili olduğunu göstermiştir.

2010’da yapılan küçük bir çalışmada, fonksiyonel bir dispepsi üzerine, melisa otu içeren soğuk tatlıların sindirimi kolaylaştırdığı ve mide rahatsızlıklarını rahatlattığı tespit edilmişdir. Karın ağrısı hazımsızlık bulantı gibi sindirim problemlerinde etkili olduğu da belirtilmiştir.

Uykusuzluğa çare melisa çayı

Uyuma sorunu yaşayanlar için yatmadan 20 dakika önce melisa çayı içmeleri önerilmektedir. Günlük üç fincandan fazla tüketilmelidir. Soğuk algınlığına iyi geldiği için kış çayı olarak bilinen melisa aynı zamanda ferahlamak amacıyla sıcak yaz günlerinde de içilebilir.

Doğal yağ yakıcı

İçerdiği yağ yakıcı moleküller sayesinde düzenli tüketilen melisa çayı kilo almanızı engelleyebilir. Melisa çayı tek başına içilebileceği gibi nane, biberiye veya mate yaprağı gibi bitkilerle hatta limon ile birlikte demleyerek karışım halinde tükettiğinizde etkisi artar.

Melisanın yan etkileri;

Melisa bitkisinin toksik etkisi çok azdır. Ancak aşırı miktarda ve sık kullanılırsa olası yan etkileri şunlardır:

 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Beden ısısında artış
 • Karın ağrısı, mide bulantısı hatta kusma
 • Yorgunluk ve dikkat dağınıklığı
 • Özellikle hassa ciltlerde cilt tahrişi
 • Alerjik reaksiyon ve buna bağlı hırıltılı solunum
 • Kimler melisa tüketmemeli?
 • Göz tansiyonu (glokom) hastalarının melisa yağı kullanması önerilmez.
 • Kan şekeri düzeylerini düşürebileceği için melisa çayı diyabetli kişilerde ve düşük kan şekeri (hipoglisemi) riski olanlarda önerilmez
 • Tiroid hormon düzeyi üzerine etki edebileceğinden tiroid hormon replasman tedavisi alanlara önerilmez. İyot eksikliğine bağlı tiroid problemi olanlar ise hekimine danışmadan kullanmamalıdır.
 • Karaciğer hastalığı olanlar ile mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar hekimine danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Barbitüratlar, sedatifler, glokom ilaçları ve tiroid ilaçları ile birlikte tüketilmesi sakıncalıdır.
 • Tonik ya da melisa yağı olarak kullanımlarda bazı bünyelerde alerjik etki yaratabilir. Bu nedenle hindistan cevizi yağı işle seyreltilip birlikte kullanılmalıdır.
 • Hamileler ve emziren kadınlar ile bebek ve çocuklar kullanmamalıdır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?