Close

Mercanköşk Çayı Nedir?

Mercanköşk Çayı Nedir?

Mercanköşk çayı

Kekik ile aynı aileye mensup bir bitkidir. Mercanköşk (Origanum majorona) küçük çiçekli bir çalımsı bir bitkidir. Bazı bölgelerde, mercanköşk ve kekik isimleri eşanlamlı olarak kullanılsa da aynı bitki değildir. Aralarındaki temel fark tadıdır. Mercanköşk kekiğe göre daha tatlıdır, kekik ise daha baharatvari bir tada sahiptir.

Mercanköşk kadınlarda hormonal dengenin düzenlenmesi ve adet döngüsünün düzenlemesine faydası vardır. Mercanköşk, adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltırken menopoz ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Mercanköşk yağı doğal bir diüretiktir. İdrar miktarını arttırıcı, ödem dağıtıcı ve vücuttan toksinleri uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Mercanköşkün sindirim üzerindeki etkisi

Mercanköşk gıdaların sindirimine yardımcı olur. Ağız boşluğunda başlayan birincil sindirim sürecine yardımcı olan tükürük bezlerinin uyarılması üzerinde aromasının yoğun bir etkisi vardır. Ayrıca mercanköşk çayı bağırsak hareketlerini teşvik ederek dışkıların kolay atılmasını sağlar.

Kalp dostu mercanköşk

Mercanköşk kardiyovasküler sistem sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Büyük bir antioksidan kaynağı olan bitki, ayrıca kan basıncını azaltmaya da yardımcı olarak kan damarlarının gevşemesini ve genişlemesini teşvik eder böylelikle kalbi birçok hastalığa karşı korumaya yardımcı olur.

Mercanköşk, stres ve anksiyete belirtilerinin hafiflemesini sağlayarak ruh sağlığı için bir doğal çözümdür. Düzensiz ve kalitesiz uyku hem ruh hem de beyim sağlığını olumsuz etkiler. Rahatlatıcı etkisi sayesinde rahat uyku uyumaya yardımcı olabilir.

Grip savar bitki mercanköşk

Mercanköşk antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahip mükemmel bir bitkidir. Bu nedenle mercanköşk soğuk algınlığı, grip, bakteriyel enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mercanköşk, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinen soğuk algınlığı ve gribin yanı sıra bronşit gibi solunum problemlerini de hafifletebilir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerinin yanında solunum yollarında biriken mukusun bertaraf edilmesine yardımcı olan ekspektoran bir etkiye sahiptir.

Diyabet tedavisinde mercanköşk

Mercanköşkün, tip 2 diyabetli hastalar üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, bitkinin insülin toleransını arttıran tirozin, fosfataz 1b veya dipeptil peptidaz IV gibi bazı enzimleri inhibe edebilmesinden dolayı mercanköşkün diyabet hastalığının kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?