Close

Tahin nedir? Faydaları Nelerdir?

Tahin nedir? Faydaları Nelerdir?

Tahin Nedir?

Tahin kavrulmuş susamın öğütülmesi ile elde edilen akışkan besleyici bir gıdadır.

Tahin Nasıl Elde Edilir?

Yaz başında ekilen susamlar yazın kavurucu sıcağı altında olgunlaşmasını tamamlar ve eylül ekim aylarında hasat edilmeye başlanır. Yolunan susam bitkileri demetler halinde bağlanır ve rüzgar alan düz bir zeminde birbirlerine çatılarak dikilir, kurumaları beklenir. 15 günlük bekleyişin ardından kuruyan bitkiler temiz bir örtü üzerinde çırpılarak susam tanelerinin düşmesi sağlanır. Toplanan susam tohumları hafif rüzgarlı bir ortamda savrularak silkme sırasında kalan bitki artıkları uzaklaştırılır.

İşletmeye gelen susamlar çalışan kadınlarımız tarafından tekrardan ayıklanır. Ayıklanan susamlar su dolu kazanlarda enaz 6 saat bekletilir böylece yumuşayan susam kabukları rahatlıkla ayrılır. Elle yoğurularak kabukların susamdan ayrılması işleminden sonra tuzlu suya atılır buradaki bekleme sırasında kabuklar tuzlu suyu emerek ağırlaşıp dibe çökerler ve tahinlik susam su yüeyinde kalır. Süzgeçler ile toplanan ve kurutulan susamlar taş fırında 1 saat kadar kavrulur fırından çıkarılan susamlar bir müddet dinledirildekten sonra tekrardan fırında kavrulurlar kendine has kokusu oluşmaya başlayınca fırından çıkarılan susamlar soğuması ve demlenmesi için ayrı bir tepsiye alınırlar. Soğuyan susamlar artık değirmen taşları arasında tahin olmaya hazır hale gelirler. ağır taş bloklar arasında kendine has kokusunu salarak meydana gelen tahin daha sonra doldurulmak üzere teneke ambalajda saklanır.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Vücuda alınan ağır metal, zehirli bileşikler, radyasyon ile bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı vücudu korur ve bu zaralı maddelerin atılımını kolaylaştırır.

Tahin; iyi bir protein kaynağıdır. Bakır, manganez, omega 3 ile omega 6 yağ asitleri bakımından da; oldukça iyi bir besin kaynağıdır.

Sağlıklı bir kalp için Tahin…

Tahin içerisindeki doymamış yağlar ile özellikle; omega 3 yağ asitleri sayesinde, iltihaplara bağlı gelişen kardiovaskuler hastalıkları önler. içerdiği doymamış yağ asitleri aynı zamanda kalbin yorukmasını engeller.

Güçlü bağışıklık sistemi…

Tahin, bağışıklık sistemini destekleyebilen 4 ana madde olan demir, çinko,selenyum ve bakır bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Günlük 1 tatlı kaşığı tahin; vücudun ihtiyaç duyduğu günlük çinko miktarının %9’unu, bakır miktarının ise%26’sını tek başına karşılar.

Tahinin Kemik Sağlığına Etkileri

1 tatlı kaşığı tahin, içerdiği yaklaşık 88 miligram kalsiyum ile kemiklerin güçlenmesi için de iyi bir besin maddesidir. Özellikle kalça ve omurga kemiklerinin sağlığında önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

Kansızlığa karşı tahin(pekmezsiz asla)

Bir insann günlük demir ihtiyacı erkekler için 8 mg, kadınlar için 18 mg, çocuklarda ise 1-3 yaş arasında 7 mg, 4-6 yaş arasında 10 mg, emzirme döneminde ise 18 mg dır. Sadece bir tatlı kaşığı tahin içerdiği 2 mg demir ile bu ihtiyacın karşılanmasında destekleyicidir. Büyük küçük herkesin severek tükettiği tahin pekmez karışımı ile alınan demir miktarı daha da arttırılabilir. İçerdiği demir tek başına kansızlığın tedavisi olmamakla beraber demir depolarının dolmasını sağlayarak ihtiyaç duyulan anda demir salınımına fayda sağlar.

Tahinin Beyin Sağlığına ve Hafızaya  Etkileri

Tahin, beynin bilişsel fonksiyonlarını desteklediği bilinmektedir. Özellikle Alzheimer hastalığı gelişimini yavaşlatan ve önleyen bir etkiye sahiptir, hafızayı ve düşünmeyi de geliştirir. İçeriğinde bulunan manganez sinir hücrelerini desteklemektedir.

Tahin Kas Sağlığını Korur

Tahin, içerdiği %20 oranında saf protein ile kasların güçlü kalmasını sağlamaktadır. Özellikle de ağır antrenman ve egzersizler sonrasında tüketilen tahin, içerdiği protein ve yüksek enerjisi ile kaslardaki kasılmaları giderir ve kasları güçlendirir.

Tahin Karaciğer Detoksunda Yardımcıdır

Özellikle karaciğerin toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlenmesi için; çok ideal bir besin maddesidir. Karaciğerin daha sağlıklı bir işlev görmesine yardımcı olur.

 

 

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?