Close

PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? | Sağlık HaberleriPropolis nedir?

Arıların, ağaçların tomurcuk ve kabuklarından toplayarak, balmumu, polen ve kendi salgılarını kullanarak zenginleştirdikleri bir maddedir. Arılar ürettikleri bu propolisi petekleri dezenfekte etmek için kullanmaktadır.  Propolisin çoğu reçine ve balmumundan oluşmaktadır. En önemli bileşeni flavonoidlerdir. İkinci sırada kafeik veya ferulik asit, hidroksisinnamik gibi asitler bulunur. Arı enzimleri, şeker, B, C ve E vitaminleri ve mineraller  eser miktarda bulunmaktadır.. Birçok çok meyve ve sebzede bulunan fenolik asit çeşitleri miktar olarak propoliste daha fazla bulunmakta ve bu nedenle güçlü bir antioksidan özelliği kazanmaktadır.

Propolisin faydaları nelerdir?

Dengeli bir bağışıklık işlevine yardımcı olur. Bağışıklık direncini desteklemeye ve yaygın kış hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Propolis, hücresel sağlık ve koruma için kanıtlanmış antioksidan aktiviteyi sağlar. Antioksidan desteği sağlıklı yaşlanma için önemlidir. İltihap giderici özelliği bulunmaktadır, etkili bir dezenfektandır, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Mantar enfeksiyonları, egzama ve sivilcelerin tedavisinde propolis kullanmaktadır.  Ayrıca propolis ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Vücutta bir iltihapla olduğunda; boğaz ağrısı, diş eti problemleri, mide, bağırsak veya idrar yollarında enfeksiyon olduğunda propolis tedaviye yardımcı olmaktadır. Propolis sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyip, kan basıncı seviyelerini düşürerek kalp damar sağılığına da katkıda bulunmaktadır. Propolis; cilt tahrişini, iltihabını ve yanıklarını giderir, cildi yeniler ve genç bir görünüme kavuşturur,  serbest radikallerle savaşır,.Topikal yani dışarıdan uygulandığı zaman yaraları tedavi eder, kepeklenmeyi azaltır. Yapılan araştırmalarda propolisin;  kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemede, hücrelerin kanserli olma olasılığını azaltmada, kanser hücrelerinin birbirine sinyal göndermesini engelleyen yolları bloke etmede olumlu etkileri bulunmaktadır. Çalışma propolisin kanser için tamamlayıcı bir tedavi  olduğunun belirtmektedir.

propolis faydaları

Propolisin yan etkileri nelerdir?

Tüm bu faydalarının yanında toksik değildir ve vücuda gereksiz yere yük oluşturmaz.

Propolis nasıl kullanılır?

Propolis kovandan alındığı ham haliyle kullanılmamalıdır. Sıcakken sakız kadar yapışkan olan propolis soğuduğunda sertleşip kırılgan hale gelmektedir. Tüketime uygun hale gelmesi için işlenmesi  gerekmektedir. Gökçeyazı Kooperatifi Propolis laboratuvar ortamında uzman kişilerce sıvı forma getirilmektedir.

Propolisin ne kadar zaman ve kaç doz kullanılacağı önemlidir. Yetişkinler ve çocuklar için dozlar farklılık göstermektedir. Ürün üzerinde uzmanlarımızın tavsiye ettiği miktarlar yazmasına rağmen kullanılmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

İçeriğinde fenolik asitlerden dolayı dozun mutlaka çok iyi belirlenmiş olması gerekir. Bal ürünleri ve arı sokmalarına karşı alerjisi olanların propolis tüketmesi önerilmemektedir. Propolis yüksek miktarlarda ve uzun süreli olarak kullanılmamalıdır.  Yüksek miktarlarda ve alkol ile alındığında bulantı, kusma ve mide yanması yapabilir. Propolis özütünün içeriğindeki kumarin miktarına bağlı olarak kanama riski olan durumlarda ve cerrahiden önce kullanımına ara verilmelidir. Olası riskleri hakkında çok az şey bilindiğinden hamile ve emziren kadınlar propolis tüketmemelidir. Bununla birlikte,  kan pıhtılaşma sorunu bulunan, bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olanlar ve organ nakli geçirmiş kişilerin de kullanması tavsiye edilmeyebilir. Kullanmak isteyen kişilerin bir uzmana danışması önemlidir.

Propolis sıvı formda alınarak tüketilebilir. Sıvı  besinlere damlatılarak tüketilebilir. Acı bir tada sahip olan propolisin daha rahat tüketilebilmesi için Gökçeyazı Kooperatifi olarak nane ve portakal ile aromalandırdığımız sprey tarzındaki ürünlerimizi denemenizi tavsiye ederiz.

Çocuklar propolis tüketebilir mi?

1 yaşından büyük çocuklarda kullanılmasında bir sakınca olmamasına rağmen kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Propolisin cilde faydaları nelerdir?Propolisin Cilde Faydaları: Propolisli Cilt Kremi - tabloidgazete.com

Propolis, deri enfeksiyonları, güneşten kaynaklanan cilt hasarları, uçuklar, cilt yaraları, siğil,  egzama ve rahatsız edici yanıkların önlenmesi ve iyileştirilmesinde yardımcı olarak kullanılabilir. Serbest radikallerle savaşan propolisin cilt yenileyici ve cildi genç bir görünüme kavuşturucu etkileri bulunmaktadır.

Propolis alerji yapar mı?

Çok alerjik olduğu bilinen kişiler propolisi dikkatli tüketmelidir. Bal ürünleri, arı veya yaban arısı sokmalarına alerjiniz varsa, bir hekime danışmadan kullanılmaması gerekir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlidir *

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?