Close

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

 

Doğanın en tatlı armağanı olan bal, arıların çiçeklerden aldığı özleri vücutlarındaki birtakım enzimlerle işlemesi sonucu oluşan, yüksek besin değerine sahip bir gıda maddesidir. Çiçekler ve arıların ekip çalışmasıyla oluşan bal, tamamen doğaldır çünkü çiçek te arı da sahtekarlık yoktur. İnsan vücudu için oldukça faydalı olan bal,  doğanın bize sunduğu tatlı bir güzelliktir.

 

Özellikle son yıllarda ortaya çıkan balda yapılan sahtecilikler, tüketicinin bal kavanozlarına şüpheyle bakmasına neden olmaktadır. Doğal bal tüketmeye odaklanan tüketiciler, haklı olarak “Hakiki bal nasıl anlaşılır?” sorusunu sormaya başladı. Aslında sahte ya da hakiki balın tek bakışta anlaşılması imkansızdır. Bunun için bilmeniz gereken önemli ayrıntılar bulunuyor.

 

Sahte Olan Nedir?

 

Gerçek bal, içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan, arıların kovanlarda ürettiği  gıda maddesidir. Yani hakiki balın tek kaynağı doğadır ve hiçbir katkı maddesi içermez. Çiçeklere konup nektar almasına izin vermeden arıya şeker şurubu verilmesi, şeker şurubuna bal enzimi katılması veya gerçek bala bir miktar sahte bal karıştırıp miktarın çoğaltılması ise tabii ki doğal olmayan, yani sahte bal sınıfına girer.

 

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

 

Gerçek balın tadından, kokusundan, ya da görüntüsünden anlaşıldığı söylense de bu mümkün değildir. Balın sahte olup olmadığının anlaşılması için tek güvenli yöntem, laboratuvarda analiz yapılmasıdır. Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarlarında analizi yapılan balların doğallığı ve saflığı %100 kanıtlanabilir.

 

Yine de evde sizlere acaba mı dedirtecek bazı yöntemler söyleyebiliriz.

 

-Hakiki balın kokusu yoktur. Balı kokladığınızda koku alabiliyorsanız şüphelenebilirsiniz

 

-Hakiki balı kaşıkla aldığınızda bir süre kesilmeden uzamalıdır. Eğer katı bir şekilde direkt kaşığa alabiliyorsanız şüphelenebilirsiniz.

 

 

-Ilık bir suya 1 yemek kaşığı bal koyun ve bekletin. Bal gerçek ise bıraktığınız şekilde kalacak, katkılı ise çözünme yapacaktır şüphelenebilirsiniz.

 

– Balı ince bir tabaka halinde tırnağınıza sürün ve keçeli kalemle yazın. Eğer yazıyorsa gerçek baldır.

 

-Son olarak arıdır sokar baldır donar deyip konuyu kapatalım. Gerçek çiçek balı mutlaka şekerlenir buda içerdiği çiçek özlerinden kaynaklanır ancak aynı durum salgı balı olarak bilinen çam ballarında söz konusu olmaz.

 

Aldığınız balın gerçek olup olmadığı tamamen aldığınız yere duyduğunuz güvene bağlıdır. Bal alırken mutlaka Tarım ve Orman Bakanlığından izinli bir üretim(dolum) tesisi ürünü olmasına özen gösterin. Bu gibi yerler Arı Kayıt Sistemine kayıtlı arıcılardan temin yaptıkları için sahte bal alma şansınız çok düşüktür.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?