Close

Hakkımızda

Gökçeyazı Kalkınma Kooperatifi Resmi E-Ticaret Sayfasına Hoşgeldiniz

Kooperatifimiz 2010 yılında 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu’na göre kurulmuştur. Yasal dayanağımız ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca uyarlanan, Kooperatif Genel Kurulunca maddeleri değiştirilebilen tip ana sözleşmedir.

Kooperatifimiz;

2010 yılında Gökçeyazı’da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin sütlerini daha iyi şartlarda pazarlayabilmesi ve yem girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla 7 genç girişimci çiftçi ile kurulmuştur. 400 litre süt ile çıktığımız bu yolda bu gün itibariyle ortaklarımız tarafından üretilen günlük 6000 litre sütü pazarlayabilen ortaklarının yem, tarımsal makine, yedek parça ve belli oranda tüketim malzemelerini piyasa fiyatlarının altında temin ederek ortaklara sunan bir kooperatif olmanın gurunu yaşamaktayız.
2019 yılı itibariyle yönetim kurulunun teklifi ve genel kurulun onayı ile kooperatif ortaklarının ürettikleri ürünlerin aracısız ve doğal olarak siz değerli tüketicilere sunulması amacıyla üretim ve paketleme tesisi kurulumunu tamamladık.

Kooperatif ortakları tarafından tarlalarda yetiştirilen bakliyatlar ve baharatlar ile yine kooperatif ortakları tarafından doğadan toplanan şifalı bitkiler paketlenerek, ortaklar tarafından üretilen domates ve biberler ise atadan toruna aktarılan şekil ve Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretim tesisimizde salça haline getirilip paketlenerek siz değerli tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. 

Gökçeyazı Kooperatifi olarak amacımız ortaklarımız tarafından bin bir zahmet ile üretilen doğal, koruyucusuz ve katkısız gıda ürünlerini aracıya ihtiyaç duymadan daha uygun fiyatla tüketicilerin beğenisine sunmaktır.

Gökçeyazı halkının tümü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. www.gokceyazikoop.com internet sitesinde satışa sunulan tüm ürünler Gökçeyazı ovasında üretilmekte ve kooperatif ortaklarımız tarafından işlenip paketlenip satışa sunulmaktadır.

Üretim yapılan tarlalarımız ile tesisimiz siz değerli müşterilerimize her zaman açıktır. Edremit körfez yolu üzerinde bulunan Gökçeyazı; Balıkesir il merkezine 20 km mesafede İstanbul İzmir otoban çıkışından 7 km sonradır.

 

KOOPERATİFÇİLİK İLKELERİ

1. Gönüllü ve herkese açık üyelik:

Kooperatifler; cinsel, sosyal, ırksal, siyasal ve dinsel ayırımcılık olmaksızın, hizmetlerinden yararlanabilecek ve üyeliğin sorumluluklarını kabule razı olan herkese açık gönüllü kuruluşlardır.

2. Üyeler tarafından gerçekleştirilen demokratik denetim:

Kooperatifler; piyasa oluşturma ve karar alma süreçlerine katılan üyelerince denetlenen kuruluşlardır. Diğer düzeydeki kooperatif kuruluşlarında ise oy hakkı demokratik bir yaklaşımla düzenlenir.

3. Üyelerin ekonomik katılımı:

Çoğunlukla üyeler, üyeliğin bir koşulu olarak taahhüt edildiği üzere (var ise) sermaye üzerinden kısıtlı miktarda gelir elde ederler. Üyeler gelir fazlasını, kooperatiflerini geliştirme, üyelerine kar sağlama ve üyelerce onaylanan diğer faaliyetlere destek olma  için ayırırlar.

4. Özerklik ve bağımsızlık:

Kooperatifler özerk, kendi kendine yeten ve üyelerince yönetilen kuruluşlardır. Kooperatifler, hükümetler dahil kuruluşlarla anlaşmaları ya da  sermayelerini artırmaları durumunda, bunu kooperatiflerin özerkliğini sürdürecek ve üyelerinin koruyacak şekilde gerçekleştirirler.

5. Eğitim, öğrenim ve bilgilendirme:

Kooperatifler, üyelerine, seçilmiş temsilcilerine, yöneticilerine ve çalışanlarına kooperatiflerinin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunabilmeleri için eğitim ve öğretim imkanı sağlar.

6. Kooperatifler arasında işbirliği:

Kooperatifler, yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası oluşumlarla birlikte çalışarak üyelerine daha etkin bir şekilde hizmet eder ve kooperatifçilik hareketini güçlendirir.

7. Topluma karşı sorumlu olma:

Kooperatifler, üyelerince onaylanan politikalar aracılığıyla toplumlarının sürdürülebilir kalkınması için çalışırlar.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?